Ceza Avukatı-Ankara Ceza Avukatı,Asliye Ceza Avukatı,Ankara Ceza Avukatı,Ceza Hukuku Avukatı
Ceza Avukatı-Ankara Ceza Avukatı

Ceza Avukatı-Ankara Ceza Avukatı

Bu yazımızda ceza avukatı nedir, Ankara Ceza Avukatı kimdir, Ağır Ceza Avukatı Ankara gibi konulara değindik.

Ceza avukatı, ceza hukuku ve ceza muhakemesi hukuku alanında çalışan ve uzmanlaşan avukattır. Aslında yasal olarak böyle bir tanım olmamakla beraber fiilen uzmanlaşma gereği bu adlandırmalar yapılmaktadır. Ceza Avukatına Ceza Hukuku Avukatı da denir.
Ceza avukatının, ceza hukuku davaları konusunda tecrübe sahibi olması beklenir. Suç ve ceza ilişkisi konusunda teorik (ceza genel/ ceza özel) bilgi ve pratik deneyim büyük önem arzeder.
Ağır Ceza Avukatı
Ağır ceza avukatı Ankara Ağır ceza mahkemelerinin görevine giren suç ve cezalar bakımından uzman olan ceza avukatıdır.
Ağır Ceza Mahkemesi Avukatı sizi ağır ceza mahkemelerinde temsil eder, dilekçe ve ek beyan dilekçelerini sunar ve bu alanda size danışmanlık hizmetini sağlar. 

Asliye Ceza Avukatı
Asliye Ceza Avukatı, asliye ceza mahkemelerinin görevine giren suç ve cezalar bakımından uzman olan ceza avukatıdır.
Asliye Ceza Mahkemesi Avukatı sizi asliye ceza mahkemelerinde temsil eder, dilekçe ve ek beyan dilekçelerini sunar ve bu alanda size danışmanlık hizmetini sağlar. 

Ceza Hukuku Avukatı
Kural olarak ceza mahkemelerinde görülecek bir dava için sanık avukat tutmak zorunlu değildir. Bu durum bütün davalar bakımından geçerlidir. Ancak bu durum davaların avukatsız da olsa kazanılacağı anlamına gelmez. 

Tıp alanından bir örnek vermek gerekirse basit bir soğuk algınlığı doktora ihtiyaç duyulmadan bitkisel çaylarla atlatılabilir ama ağır hasatlıkların tedavisinin kişilerin kendileri tarafından yapılması ölümcül sonuçlara yol açar. Hukuki iş ve davalarda da durum böyledir. 

Basit işler belki avukat yardımı olmadan yapılabilir ancak ceza mahkemesinde yargılanmak ve belki cezaevine girmek gibi hayati kayıplarına yol açacak işlerde mutlaka Ceza Avukatından destek alınması gerekir. 

Bir avukatla çalışmaya karar verdiyseniz ceza hukukunun görev alanına giren dava ve işlerde En İyi Ceza Hukuku Avukatıyla çalışmanız önerilir. Zira tıp gibi hukuk alanında da uzmanlaşma söz konusu olup bu kadar geniş bir alanda her avukatın her alana hakim olması imkansızdır. Basit bir örnek vermek gerekirse göz rahatsızlığınız varsa dünyanın en iyi kalp doktoruna gitmenizin size bir faydası olmayacaktır. Bu nedenle bir ceza dava dosyası için Ceza Avukatı ile çalışmak önemlidir. 
Başta Türk Ceza Kanunu olmak üzere birçok özel ceza hükmü içeren kanunlarda (Fıkri ve Sınai Haklar mevzuatı, iş ve sosyal güvenlik mevzuatı, icra iflas kanunu gibi) yer alan ceza kurallarını bilmek ve bunlarla ilgili eylemler nedeniyle savunma yapmak ayrı bir uzmanlık gerektirir.

Ankara Ceza Avukatı
5271 sayılı Yasanın 12. maddesinde yetkili ceza mahkemesine dair genel kural belirlenmiştir. Buna göre bir ceza davası kural suçun işlendiği yer ceza mahkemesinde görülür. 

Yetkili ceza mahkemesi dışında başka bir yerdeki ceza mahkemesine dava açılması halinde yetkisizlik kararı verilmektedir. Nüfusu en kalabalık ikinci şehir olan Ankara’da nüfusa oranla da suç sayısı ve değişik suç tipleri oldukça fazladır. Dolayısıyla Ankara’da işlenen suçlar bakımından yetkili olan Ankara ve Ankara Batı (Sincan) ceza mahkemeleri oldukça yoğun mahkemelerdir. 

İşte Ankara’da çalışan ve ceza hukuku ile ilgilenen Ankara Ceza Avukatları daha fazla sayıda uyuşmazlıkla karşılaşabilmekte ve tecrübelenmektedir. Öte yandan bazı davaların temyiz mercii olan Yargıtay da Ankara’da olduğu için Yargıtay aşamasındaki dosyaların fiilen takibi Ankara ilinden daha rahat bir şekilde yapılabilmektedir. Bu mahkemelere fiziksel erişim ve ulaşma imkânı bakımından da Ankara Ceza Avukatı daha avantajlı bir durumdadır.
Ankara’da ceza avukatı arayanlar genelde Ankara avukat, ceza avukatı Ankara, Ankara ceza avukatı, Ceza Davası Avukatı şeklinde arayışa girmektedir.
Özetle kişilerin hayatını yakından ve derinden etkileme özelliğine ceza hukuku birçok teknik özelliğe sahip olması nedeniyle bu konuda mutlaka uzman en iyi ceza avukatı desteğinden faydalanılması gerekir.

  • Paylaş: